top of page

Jak je to s historií Ájurvédy a pozvánka na Mezinárodní kongres zdraví 2021 Praha


V literatuře se vyskytují zmínky o existenci ájurvédy snad více jak 5 tisíc let staré. Možná je i starší. Její základy položili Rišijové-mudrci z Indie a Srí lanky. Mudrců bylo 12, velmi moudří a duchovně vyzrálí lidé. Vědomosti získávali nejen z vlastního zkoumání, ověřování v praxi, ale i z univerza, během meditací a napojení se na silné duchovní zdroje. Zaznamenávali vše na palmové listy a ty se dochovali některé až do dnes, mnohé vědomosti se předávali z generace na generaci v rodinách ájurvédiků, většinou z otce na syna. Palmové listy o ájurvédě jsou dnes pečlivě uschovány v Indických knihovnách palmových listů, jsou psány ve starých textech a v sanskrtu, naštěstí se předávala i znalost těchto jazyků a jejich překladů také z generace na generaci a to v rodinách nádí ( čteči palmových listů) a ájurvédiků.

Ájurvéda vlastně znamená složeninu slova ájur a véda, kdy ájur je život a véda je věda, dohromady věda o životě. Praxe ájurvédy se dodnes provozuje běžně v Indii a na Srí Lance . Kolébkou je oblast Kerala. Jsou tam dnes jak malá ájurvédská spíše rodinná centra, tak velké kliniky a centra. V Indii jsou i Univerzity, kde učí ájurvédu.

Byla doba, kdy přírodní léčby i ájurvéda byli potlačovány a Indie se tomu také nevyhla, někteří ájurvédici přišli o své ruce, aby nemohli léčit. Vědomosti a zkušenosti naštěstí nezanikly a dnes je vše na vzestupu nejen v Indii, ale ájurvéda se postupně rozšiřuje i do celého světa díky viditelným výsledkům a schopným lidem, kteří vyrazili do světa ji šířit a učit i nás v Evropě a v Americe. Dnes má Ájurvéda podporu i v Evropské unii a u mnohých vědců a doktorů. Ájurvéda není zkostnatělá věda a už vůbec ne zastaralá, neustále se vyvíjí a zařazuje i nové poznatky do své praxe. Je založena na sádně, tj. zkušenosti a na ověření informací v praxi, jedině tak se zaznamenává a doporučuje dále. Zkušenosti a praxe více jak 5 tisíc let na nekonečném zástupu lidí je víc než vypovídající. Vychází z přírody, používá čistě přírodní metody, byliny a terapie, nezanechává vedlejší účinky a cílí na hlavní problémy, neřeší jen následky, ale hledá příčinu a pak teprve hledá řešení. Problémy neřeší hned, je tam potřeba trpělivost a vlastní přičinění, výsledek ale stojí za to.

Kdo hledá zázraky na počkání, tak o tom ájurvéda není. Kdo chce pomoci bez vlastní snahy a pochopení změny, tak tady je na špatné adrese. Ájurvéda je celostní věda o životě se vším kolem, tedy bere člověka a každou bytost jako součást celku a pokud chce člověk změnu svého okolí, musí především změnit nejprve sám sebe a tím ovlivní celek. Pokud chce člověk změnit své zdraví, déle a kvalitně žít, musí pochopit vlastní změnu a píli a o tom je Ájurvéda, ta mu může na cestě stát jako pomocník a moudrý rádce, která cestu zjednoduší a ulehčí.

10.až 12.září 2021 proběhne pod záštitou města Prahy setkání mezinárodních i českých odborníků z oblasti CAM/TCIM( tradiční komplementární medicíny a interaktivní medicíny. Na Mezinárodní kongres zdraví 2021 Praha dorazí i hodně ájurvédiků a bude to určitě jedna důležitá oblast tohoto kongresu. Můžete se on-line přihlásit jako návštěvník a nebo aktivní účastník, nebo vystavovatel. Kongres proběhne v plně interaktivním 3D virtuálním rozhraní. Registrace je zdarma na https://whc.itcim.org/users/register .88 zobrazení

Comments


bottom of page